Projekt Erasmus+
V školskom roku 2023/2024 sa našej škole v rámci programu Erasmus+ podarilo získať grant na projekt s názvom ZŠ Rusovce - moderná a rešpektujúca škola.
Číslo projektu: 2024-1-SK01-KA122-SCH-000237826
Začiatok projektu: 1. september 2024
Koniec projektu: 28. február 2026
Grant: 30 594 EURCieľom nášho projektu ZŠ Rusovce - moderná a rešpektujúca škola je implementovať do vyučovacieho procesu inovatívne, moderné metódy a formy práce so žiakmi, podporovať zážitkové učenie a udržateľnosť nadobudnutých vedomostí u žiakov. Zároveň chceme zvyšovať úroveň vedomostí a praktických zručností pedagogických a odborných zamestnancov v oblasti inkluzívneho vzdelávania, rešpektujúceho prístupu a nenásilnej komunikácie v školskom prostredí.
V októbri a novembri 2024 sa vybraní pedagógovia našej školy zúčastnili vzdelávacích kurzov v Taliansku a tiež pozorovania pri práci u kolegov na základnej škole vo Velvaroch v Českej republike. Na všetkých vzdelávacích aktivitách získali veľa nových poznatkov, podnetných nápadov a inšpirácií, ktoré priebežne zdieľajú a budú zdieľať s celou školskou komunitou:
Kurz: Kreativita, kritické myslenie a riešenie problémov vo vzdelávaní, Bologna (IT)
Pedagóg: Mgr. Eva Habalová
V októbri 2024 som dostala príležitosť zúčastniť sa inovatívneho kurzu „Kreativita, kritické myslenie a riešenie problémov vo vzdelávaní“. Kurz bol organizovaný spoločnosťou Erasmus Learning Academy v Taliansku v meste Bologna. Účastníkmi boli pedagógovia z viacerých európskych krajín, konkrétne z Fínska, Španielska a Slovenska. Počas celého kurzu sme sa venovali rôznym podnetným témam, ktoré boli navrhnuté tak, aby zlepšili a skvalitnili prístup k vyučovaniu.
Každý deň sa naša skupina venovala rôznym aspektom kritického a kreatívneho myslenia. Rozoberali sme dôležité rozdiely medzi konvergentným a divergentným myslením, zamýšľali sa nad tým, ako študenti spracovávajú informácie a pristupujú k riešeniu problémov. Sústredili sme sa na myslenie mimo zaužívaných rámcov s radom aktivít, ktorých cieľom bolo pomôcť pedagógom vymaniť sa z tradičných myšlienkových vzorcov a hľadať nové nekonvenčné riešenia nastolených problémov.
Na kurze sme sa venovali aj vizuálnym stratégiám, pomocou ktorých môžu pedagógovia podporovať kreatívne myslenie a kritickú analýzu u žiakov vo svojich triedach a vyskúšali sme si aj niekoľko hier zameraných na kreatívne riešenie problémov. Oboznámili sme sa s viacerými inovatívnymi digitálnymi nástrojmi a každý deň kurzu obsahoval aj integráciu jedného IKT nástroja, čo nám poskytlo praktické skúsenosti s technológiami, ktoré môžu zlepšiť vyučovanie aj samotné učenie žiakov.
Hodnotným spestrením a obohatením programu bolo aj objavovanie kultúrneho bohatstva mesta Bologna a spoločné prehliadky významných historických pamiatok.
Kurz bol ukončený osobnou reflexiou a spoločným zdieľaním poznatkov a skúseností účastníkov. Pre každého z nás bol kurz obohatením a boli sme vďační za túto zaujímavú a podnetnú príležitosť.
Eva Habalová
Kurz: Inovatívne výučbové metódy pre učiteľov, školy a zamestnancov vzdelávania Dospelých, Palermo (IT)
Pedagógovia: Mgr. Martina Kamenská a Lýdia Koniarová
V novembri 2024 sme sa v rámci projektu Erasmus+ zúčastnili na vzdelávacom kurze „ Inovatívne výučbové metódy pre učiteľov, školy a zamestnancov vzdelávania dospelých“, ktorý organizovala spoločnosť Erasmus Learning Academy. Kurz sa uskutočnil na Sicílii v meste Palermo. Účastníkmi boli dvanásti pedagógovia z európskych krajín: Fínska, Švédska, Nemecka, Holandska, Španielska, Maďarska a Slovenska.
Celý kurz sa niesol v duchu neformálneho vzdelávania, ktorého spoločným menovateľom bola INOVÁCIA. Počas celého kurzu sme sa venovali aktuálnym inovatívnym metódam vyučovania, ako aj kooperatívnemu, inšpiratívnemu a stimulujúcemu priestoru, kde môžeme experimentovať a praktizovať nové stratégie a prístupy.
V úvode sme sa zoznámili so základnými pojmami a princípmi neformálneho vzdelávania. Formou rotujúceho prehľadu sme si vymieňali skúsenosti s prípravou a realizáciou zaujímavých neformálnych aktivít pre žiakov.
Počas kurzu sme sa venovali vzdelávaniu žiakov formou Project Based Learning (PBL), v ktorom ide viac než len o realizáciu samotného projektu. Oboznámili sme sa s kľúčovými komponentmi projektového učenia zameraného na študenta, ako formulovať hlavnú otázku, ako navrhnúť, pripraviť a realizovať interaktívne aktivity neformálneho vzdelávania v našich školách. Pomocou PBL môžu byť naši študenti vedení k samostatnosti pri riešení problémov a tiež sebahodnoteniu a rovesníckemu hodnoteniu.
V miestnom krásnom parku sme sa učili formou hier, ako využívať vzdelávanie v prírode na osobný, sociálny a vzťahový rozvoj.
Zaoberali sme sa otázkou, ako stimulovať kritické a kreatívne myslenie pomocou gamifikácie a učenia sa založenom na hrách, ktoré podporujú motiváciu žiakov v podobe herných prvkov. Predstavili sme si nástroje IKT a možnosti, ako zapojiť študentov do učenia pomocou digitálnych aplikácií a ako vytvoriť učebné materiály pre svoje vyučovacie hodiny.
Počas kurzu sme mali priestor aj na kultúrne aktivity v meste Palermo, hlavnom meste Sicílie. So sprievodkyňami – mladými dobrovoľníčkami sme si mohli pozrieť kultúrne pamiatky mesta ako napríklad Katedrálu Santa Vergine Maria Assunta, krásne námestia, divadlá, historické uličky a tiež miestny trh. Navštívili sme aj prímorské mestečko Cefalú, v ktorom sme spoznávali jeho bohatú históriu, najmä krásnu Katedrálu Premenenia Pána.
Kurz bol ukončený spoločným zdieľaním poznatkov a skúseností i osobnou reflexiou. V tímovej práci počas celého kurzu sa medzi nami, účastníkmi kurzu, vytvorili výborné vzťahy, podporovali sme sa navzájom, diskutovali o svojich skúsenostiach z praxe, ale aj o príjemných zážitkoch z kurzu. Tento kurz bol pre nás obohatením a motiváciou do ďalšej práce s našimi žiakmi.
Lýdia Koniarová a Martina Kamenská
Pozorovanie pri práci, ZŠ Velvary, Česká republika
Pedagógovia: Mgr. Erika Mekotová, Mgr. Viera Fuseková a Mgr. Mária Iglarčíková
V termíne od 12.-16.11. 2024 sme sa s kolegyňami zúčastnili pobytu na ZŠ vo Velvaroch cez projekt Erasmus +. Naša práca spočívala v pozorovaní učiteľov pri práci, konzultácii s nimi o zavádzaní inovatívnych metód do vyučovacieho procesu a využívanie digitálnych technológií na vyučovaní.
Ja, osobne, som sa vrátila plná nápadov, povzbudenia, že aj na veľkej škole sa dajú využívať nové metódy, formy, spôsoby vyučovania, digitalizácia, tímové projekty, aby žiaci neboli len pasívnymi prijímateľmi informácií, ale aktívnym článkom vyučovania. Uvedomila som si, že nie náhodou sa naša škola nachádza na Vývojovej ulici J. Zavádzanie reformných postupov je proces, vývoj, ktorý nás posúva vpred.
Erika Mekotová
O projekte Erasmus+
Projekt Erasmus+ je program Európskej únie, ktorý pomáha zvyšovať kvalitu výučby a učenia od predškolského po sekundárne vzdelávanie v školách v celej Európe.
Poskytuje príležitosti pre ľudí pracujúcich v sektore školského vzdelávania, aby mohli rozvíjať svoje odborné schopnosti a spolupracovať s európskymi partnermi. Aktivity Erasmus+ podporujú výmenu osvedčených postupov a testovanie inovatívnych prístupov v rôznych oblastiach, posilňujú väzby so svetom mimo školy a s ďalšími sektormi vzdelávania a odbornej prípravy.Erasmus+ zahŕňa:
- Príležitosti pre učiteľov a ďalších školských zamestnancov na realizáciu európskych aktivít na podporu profesijného rastu v zahraničí, ako:
- Štruktúrované kurzy alebo školenia;
- Výučbové pobyty;
- Hospitácie (job shadowing) alebo pozorovanie.
- Príležitosti pre žiakov
- Spolupráca medzi školami a inými inštitúciami:
- Vytvorenie medzinárodných strategických partnerstiev na spoluprácu na otázkach spoločného záujmu.
- Príležitosti pre učiteľov a ďalších školských zamestnancov na realizáciu európskych aktivít na podporu profesijného rastu v zahraničí, ako: