Pedikulóza (zavšivavenie)
Riaditeľ školy informuje:
Pedikulóza – zavšivenie má celosvetový výskyt. Je to ochorenie zaradené do Medzinárodnej klasifikácie chorôb. Postihuje ľudí všetkých vekových skupín, najmä však deti. Pôvodca pedikulózy je voš detská (Pediculus capitis), cudzopasník živiaci sa krvou hostiteľa, je schopný parazitovať iba na človeku. Každoročne existujú obdobia, kedy sa u detí môže objaviť pedikulóza vo väčšej miere. Vyšší výskyt vši detskej je spôsobený najmä tým, že napadnuté deti nie sú včas a v potrebných intervaloch odvšivované.
Šíri sa:
- pri priamom kontakte, najmä v kolektívoch ako je rodina, škola, školské zariadenia, ale aj pri hre,
- prostredníctvom rôznych predmetov, napr. hrebeňov, pokrývok hláv, uterákov, šálov, odevov. Ak sa napr. voš dostane na golier odevu, je možný prenos na iné ošatenie v šatniach.
Väčšie riziko infekcie hrozí deťom a osobám s dlhými vlasmi. Voš žije vo vlasovej časti hlavy, je 2-4 mm dlhá. Samičky kladú denne 3-4 vajíčka (hnidy) ku koreňom vlasov. Voš sa živí krvou človeka, po bodnutí vznikajú tmavočervené škvrny, ktoré nepríjemne svrbia a preto sa človek napadnutý týmto parazitom je nepokojný a neustále sa škriabe vo vlasatej časti hlavy.
Prevencia
Vyhýbať sa kontaktu s možnými kontaminovanými predmetmi, ako sú klobúky, čiapky, šály, hrebene, kefy na vlasy, bielizeň (posteľná, uteráky), koberce, žinenky a ďalšie predmety, s ktorými hlava prišla do styku.
Diagnostika
Na diagnostiku zavšivenia slúži dôkladná prehliadka vlasov, pri ktorej hľadáme hnidy a vši. Charakteristickým miestom nálezu hníd je hlavne časť hlavy za ušnicami, v spánkovej oblasti a v záhlaví.
Liečba
Pri likvidácii vší a hníd je nutné hrebene a kefy dezinfikovať, osobnú a posteľnú bielizeň je potrebné vyprať pri vysokých teplotách alebo postriekať insekticídnym prípravkom.
Aby bola liečba účinná, je potrebné zabiť všetky vši i hnidy.. Liečbu je potrebné zopakovať po 6 až 12 dňoch podľa druhu použitého prípravku. Nakoľko vývoj vší z vajíčok cez larválne štádia až k dospelému jedincovi trvá priemerne 20 dní, je nutné kontrolu a liečbu vykonávať opakovane. Prípravky na likvidáciu vší sú voľne dostupné v lekárni.
Postup pri pedikulóze v škole
V prípade, že pedagóg zistí ráno alebo v priebehu dňa, že dieťa je zavšivavené, príjme také opatrenia, aby dieťa nedošlo do kontaktu s ďalšími deťmi (dieťa bude izolované) až do príchodu zákonných zástupcov, ktorí si dieťa prevezmú. Všami napadnuté dieťa prekonáva prenosné ochorenie a dieťa s prenosným ochorením sa musí liečiť a nesmie navštevovať kolektívne zariadenia. Rodič doma zaistí zneškodnenie lezúcich vší a hníd.
Pokiaľ rodičia nezabezpečia dezinfekciu, nebude možný opätovný návrat dieťaťa do kolektívu a škola bude kontaktovať príslušný úrad. Škola rodičom odporúča, aby oblečenie dieťaťa prali pri vyšších teplotách a menili častejšie posteľnú bielizeň.
Dezinfekciu je potrebné vykonať podľa návodu dezinsekčných prostriedkov až do úplného vyničenia parazitov. Dôležitá je prevencia – častá kontrola hlavy dieťaťa a intenzívna liečba v prípade výskytu vší. Po dôkladnom odstránení vší a hníd je možný návrat dieťaťa do kolektívu triedy.
Pre viac info: https://www.uvzsr.sk