• Názov projektu: Zlepšenie vzdelávacích výsledkov žiakov so ŠVVP a so zdravotným znevýhodnením v ZŠ Bratislava- Rusovce.

ITMS kód projektu: 312011T937

Hlavnou aktivitou projektu je činnosť inkluzívneho tímu:

školského špeciálneho pedagóga, školského psychológa, asistentov učiteľa.

Tento tím má na starosti žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

V súčasnej dobe sa často hovorí o integrácii detí so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami (ďalej ŠVVP). Môže sa jednať o žiaka s mentálnym, telesným, sluchovým alebo zrakovým postihnutím, žiaka zdravotne oslabeného a chorého, žiaka s narušenou komunikačnou schopnosťou, žiaka s autizmom, žiaka s vývinovými poruchami učenia alebo správania, žiaka s poruchami psychického alebo sociálneho vývinu, ale aj o žiaka intelektovo nadaného v materskej, základnej alebo strednej škole.

Dieťa so ŠVVP je to, ktoré má poradenským zariadením (buď centrom špeciálno-pedagogického poradenstva – CŠPP alebo centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie - CPPPaP) diagnostikované špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby. Toto dieťa môže byť na základe žiadosti zákonného zástupcu a odporúčania poradenského zariadenia (na základe záverov odborných vyšetrení) a odporúčania lekára  individuálne integrované (individuálne začlenené).

Integrované vzdelávanie v školách znamená rovnakú šancu pre všetkých. Je prejavom úsilia o odstránenie nespravodlivosti a nerovnosti medzi ľuďmi. Integrácia umožňuje deťom navštevovať školu v okolí ich bydliska, stretávať sa so svojimi rovesníkmi, navzájom sa poznávať a zvykať si na seba, učiť sa navzájom spolu žiť. Škola berie ohľad na špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby vyjadrené v individuálnom vzdelávacom pláne.

Úspešnej integrácii musí predchádzať vytvorenie špeciálnych individuálnych podmienok pre každé dieťa so ŠVVP. Pre úspešnú integráciu je potrebné, aby boli splnené kritériá z hľadiska žiaka, rodiny a školy. Dieťa so ŠVVP spĺňajúce kritériá na integráciu je schopné plniť požiadavky učebného plánu a učebných osnov bežnej školy bez väčšieho obmedzenia, svojim správaním nenarúša priebeh vyučovania a edukáciu ostatných spolužiakov a nemalo by vyžadovať nadmernú individuálnu starostlivosť učiteľa počas vyučovania na úkor ostatných žiakov.

Školský špeciálny pedagóg na základnej škole:

• poskytuje odbornú starostlivosť žiakom vzdelávajúcim sa formou integrácie,
        • podieľa sa na vypracúvaní individuálneho výchovno-vzdelávacieho programu vzdelávania dieťaťa a na jeho výchove a vzdelávaní,
        • poskytuje individuálne špeciálno-pedagogické, terapeutické a rehabilitačné služby,
        • poskytuje konzultácie, odborné poradenské služby a metodickú pomoc pedagógom,
        • spolupracuje so školským psychológom, výchovným poradcom, s poradenskými zariadeniami.

Školský špeciálny pedagóg je na škole pre žiakov, rodičov a učiteľov. Jeho prioritnou úlohou je zlepšovať klímu a atmosféru na škole. Spolupracuje pri včasnom odhaľovaní detí s poruchami učenia (porucha písania, čítania, počítania), žiakov s problémovým správaním, nadaných žiakov a venuje sa každému, kto potrebuje jeho pomoc. Deti za ním môžu prísť aj s osobným problémom.

Školský psychológ na základnej škole:

• adaptácia nových žiakov, pomoc pri ich začlenení sa do nového kolektívu,
        • individuálna starostlivosť pre deti s problémovým správaním a deti s poruchami správania,
        • práca s triednymi kolektívmi, riešenie problémových vzťahov v triede, prevencia šikany,
        • starostlivosť o deti zo sociálne znevýhodneného prostredia,
        • preventívna činnosť,
        • poradenstvo pre žiakov II.stupňa pre voľbu strednej školy,
        • krízové intervencie – rýchla a intenzívna pomoc deťom, ktoré sa nachádzajú v negatívnom citovom rozpoložení,
        • spolupráca s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie a s inými odbornými inštitúciami.

Včasná diagnostika a následné riešenie akéhokoľvek problému je podstatné. Preto ak máte pocit, že vaše dieťa potrebuje psychologickú pomoc, neváhajte a príďte sa poradiť.